účetnictví a daně - poradenství - webová prezentace


Změny v daních od 1.1.2013

25.12.2012 19:18

 

Od příštího roku stoupne daň z přidané hodnoty (DPH) o procentní bod na 15 a 21 procent, omezí se výdajové paušály a dočasně se zruší stropy na zdravotní pojištění. Vyplývá to z novel daňových a dalších zákonů, které schválila vláda. Po jejím jednání o tom informoval premiér Petr Nečas. Zákony ruší i zelenou naftu, kvůli které protestovali zemědělci. Změny musí schválit parlament a podepsat prezident.

Opatření mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod tři procenta a mají platit od roku 2013. Některá z nich by měla platit ale jen do roku 2015. Rámcově s návrhy souhlasila vláda již 11. dubna, nyní jsou změny předkládány jako novely konkrétních zákonů. Příjmy vyplývající ze zvýšení DPH a zdanění fyzických osob by měly plynout pouze do státního rozpočtu. Kvůli tomu navrhuje ministerstvo financí změnu rozpočtového určení daní, které by snížilo podíl obcí na příjmech z těchto daní.
V roce 2013 by měly vstoupit v účinnostnásledující navrhovaná daňová opatření:
 

  • Zvýšení daně z převodu nemovitostí o jeden procentní bod (ze tří na čtyři procenta).
  • Zrušení tzv. zelené nafty.
  • Zvýšení srážkové daně z příjmů vůči daňovým rájům (z 15 na 35 procent).
  • Omezení výdajových paušálů u daně z příjmů fyzických osob.


Změny, které taktéž vstoupí v účinnost v roce 2013, ale jejich účinnost je omezena do konce roku 2015:
 

  • Zrušení stropů u pojistného na veřejné zdravotní pojištění (nyní je 72násobek průměrné roční mzdy).
  • Zrušení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob pro pracující důchodce.
  • Zvýšení daně z příjmů fyzických osob ve výši sedm procent u příjmů nad 48násobek průměrné roční mzdy.
  • Zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent; od roku 2016 se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Související změna rozpočtového určení některých daní.


V případě výdajových paušálů navrhuje MF v novele zákona jejich výši zachovat. Ovšem u činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent nebo 30 procent bude absolutní výše odpočtu omezena částkou 800.000 korun, respektive 600.000 korun. To znamená na maximální možný odpočet z mezního příjmu stanoveného na dva miliony korun. Osoby využívající paušály nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů.

—————

Zpět